• Çağrı Merkezi : 0 539 528 19 13 |
  Whatsapp Destek : 0 506 650 50 50

Kurallar

     www.ligmaratonuizmir.com Halı SahaLigi Kuralları -


    1- a) www.ligmaratonuizmir.com'da maç yapmak isteyen takımlar Maç Teklifi butonundan kendilerine uygun gün,saat,saha ve takımı seçerek site yetkililerine teklif vermelidirler. Dileyen 0553 959 29 92 numaralı Call Center hattından doğrudan rezervasyon işlemlerini tamamlayabilirler. Değerlendirmeye alınan Maç Teklifi'niz için size uygun takımı ayarlıyoruz. Maçınızın oynanacağı gün ve saatte hakem ve gözlemci ekibimizle saha bulunacağız.

    1- b) Takımlar lige " 1 Yıldız " klasmanında başlar ve maçlarını kazandıkça klasmanları yükselir. Puan durumuna göre takımların Yıldız klasmanı "1 Yıldız" , "2 Yıldız" ve"3 Yıldız" klasmanına ayrılır. En üst klasman "3Yıldız" klasmanıdır.  

     

    1- c)Bir takım , 1 yıldızlı takımlar ile karşılaştığında ,müsabakadan galip ayrılması durumunda 3 puan kazanır , mağlup ayrılması durumunda puan kaybetmez. Bir takım , 2yıldızlı  takımlar ile karşılaştığında , müsabakadan galip ayrılması durumunda 4 puan kazanır , mağlup ayrılması durumunda puan kaybetmez. Bir takım , 3 yıldızlı  takımlar ile karşılaştığında , müsabakadan galip ayrılması durumunda 5 puan kazanır , mağlup ayrılması durumunda yine puan kaybetmez.  Beraberlikle sonuçlanan tüm maçlar 1'er puan paylaşırlar.

     

    1- d)Her takım Free Style Lig'e 0 puan ile başlayacaktır. Takımlar, müsabakalarından galibiyet veya beraberlik çıkarmaları halinde puan kazanacaklardır. Mağlubiyet ile ayrıldığı taktirde ise puan kaybı sistemimizden çıkartılmış olup, puanları silinmeyecektir. Bununla birlikte takımlar her zaman rekabetin içinde kendilerine yer bulabileceklerdir.

     


    2- a) Takımlar Play-Off kadrolarını ligin bitişiyle, oyuncuların  kadro listesi ve oynadıkları maç isimlerini www.ligmaratonuizmir.com yönetim kurulu yetkililerine ulaştırmaları zorunludur. 


    2- b) Bir oyuncunun bir takımda oynaması için gerekli olan şartlar ise şu şekilde:

    - Takım sorumlusu en fazla 12(on iki) kişilik en az ise 7(yedi) kişilik esame listesini kura çekim günün de vermesi gerekmektedir. 

    -Takımlar için 12 kişiye kadar bir oyuncu Play-Off'a kalan bir takımın formasını giymesi için o takımın formasını normal sezonda en az 4(dört) defa giymiş olmalıdır.
    - Bir oyuncu Play-Off'a kalan bir takımın formasını giymesi için oynadığı maçlarda mutlaka görüntüsünün olması gerekmektedir.
    - Bir oyuncu Play-Off'a kalan bir takımın formasını giymesi için müsabaka yerine geldiğinde mutlaka yanında kimlik veya kimlik yerine geçecek bir evrak bulundurmak zorundadır.

     

     

    3- a)Takımların sahaya maçın başlama süresinden en geç 15 dakika önce gelmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde maçın başlaması gecikecektir. www.ligmaratonuizmir.com olarak bütün maçlarda oyunculara maksimum seviyede hizmet verebilmek adına bu konuda büyük hassasiyet göstermekteyiz. Maçın başlaması için iki takımdan en az 5'er kişinin sahada olması yeterlidir. 5 kişiden az oyuncusu bulunan takımların maça başlamasına izin verilmez. İki takımdan biri sahadaki yerini aldıysa , diğer takım maçın başlama süresinden 10 dakika gecikmeli sahadaki yerini aldıysa , geç kalan takımdan 1 ceza puanı kesilir. 20 Dakika gecikmesi durumunda hükmen mağlubiyeti tesçillenecektir.

     

    BONUS PUAN UYGULAMASI

     

    Aldığıher kararda sizlerin isteğini ve fikirlerinizi ön planda tutan, sizlere kulak vererek her gün üzerine bir tuğla koyan LigMaratonu İzmir Halı Saha Ligi, ligin tamamında haftalık maçlarına istikrarlı olarak çıkan takımların "Son 2 ay yeni kurulan takımlar maçlarını bir anda yoğun fikstürle yapıp Play-off'a kalıyorlar, yıl boyu keyif için maç yapan bizim gibi takımlar yarışın dışında kalıyor" tespiti üzerine bu sorunun da üzerine gitti.

     

    Amaç:Çok Maç Yapanın Değil, İstikrarlınınKorunması

     

    Sorularve Cevaplar...

    Soru1: Bu ödül uygulamaya neden konuldu ?

    Cevap: Play-offyarışınıson iki aya kadar bekleyip, son iki ay içinde bir anda haftada 4-5 maçyaparak hızla yükselen takımların, 6 ay boyunca bu ligde keyifle maç yapanekiplerin haklarını ellerinden almalarını engellemektir. Örneğin, bu sistemsayesinde Ocak ayında lige dahil olup istikrarlı maç yapan bir ekip Nisan'dakatılana göre yarışta otomatik olarak 12 puan avantajlı duruma geçecektir.

    Soru2: Uygulama Temmuz ayını da kapsıyormu?

    Cevap: Evet,uygulamaTemmuz 2017''i de kapsamaktadır.

    Soru3: Biz Temmuz ayında 4 değil 5maç yaptık, karşılığında 4 değil de 5 puan mı alırız?

    Cevap: Hayır,ödülyine 4 puandır. Çünkü burada amaç çok maç yapılması değil, tümtakımların "haftada bir maç"temposunu yakalaması, ligintüm takımlarla birlikte istikrarlı tempoda yoluna devam etmesidir. O nedenleayda 4 yerine 10 maç yapılsa bile ödül yine 4 puandır.

    2. Birtakım 4. maçından sonra listede belirtmiş olduğu kadronun dışında normal lig sezonunda 3 (üç) misafir hakkı vardır. Kadrosunda bulunmayan 3(üç) misafir hakkını ligde oynayan başka bir takımdan veya hiç bir takımda oynamayan birisiyle yapabilir. Bu konuda serbestlik getirilmiştir.

     

    4.Transfer dönemine kadar takımlar kadrosunda en fazla iki oyuncu değişikliği yapabilir.Transfer döneminde her takıma 5 oyuncu transfer hakkı verilir. Takım kaptanlarının kontrolünde gerçekleşecek bu transferler yetkililere bildirmeden yapılamaz. Takım kaptanları dilerse transfer hakkını kullanmayabilir.  

     

    5- b)Kazanılan serbest atışta (  ul,frikik,aut,santra,en direk serbest vuruş )topun mutlaka durması ve oyunun bu şekilde başlatılması gerekmektedir. Oyun durmadan başlarsa hakem oyunu durdurur ve pozisyonun olduğu yerden topun durdurularak oyunun başlatılması kararını verir.

    5- c) Maçın başında , devre arasında veya atılan golden sonra yapılacak santra vuruşunda , santrayı yapan takım yada rakip takımdan hiç kimse rakip sahada olmamalıdır. Bu durumda oyun başlamayacaktır.

    5- d) Karşılaşmalarda kırmızı kart gören oyuncular eğer fair play harici bir tutumda bulunmuyorlar ise hakem bunu raporunda belirtir ve bu oyuncunun bir sonraki maçta ceza alması önlenir. Ancak rakibine çok sert bir müdahalede veya kasti bir hareketle kırmızı kart gören veya gördüğü kırmızı kartın haksız olduğunu savunan bununla beraber fair play harici sözler,hareketlerde bulunan futbolcular , kırmızı kart gören bir oyuncunun alacağı maç oynamama cezasından daha büyük cezalarla karşılaşabilirler. Takımlarımız ne kadar birbirimize rakip ve bir rekabetin içinde olsak da , www.ligmaratonuizmir.com takımlarını birbiriyle sürekli maç yaptırarak arkadaşlık havasını takımlara aşılamak isteyecektir. Fair play kuralına uygun hareket eden oyuncular ay sonunda Türk Spor Medyasından ünlü isimler tarafından belirlenecek ve kendilerine sürpriz hediyeler verilecektir.

    5- e) Serbest vuruşlar esnasında kurulacak baraj mesafesi , her saha ve zemindehakem adımları ile 5 adım olacaktır. Bu kuralı ihlal eden futbolcular birinciihlalde uyarı ikinci ihlalde ise sarı kart ile cezalandırılacaktır.

    5- f) Mücadelede gol kararı verilebilmesi için topun tamamının çizgiyi geçmiş olması gerekir. Bu kararı yalnızca hakem verebilir. Hakemin dışında hiç kimse saha sınırları içerisinde verilecek kararlarda etkili olamaz.

    5- g) Karşılaşmalara takımlar 7'şer kişilik kadroları ile başlayacaklardır. Ancak bir takım maç süresi boyunca 3 kırmızı kart gördüyse, hakem maçı durdurur ve dakika skor ne olursa olsun maç sona erer. Kırmızı kartları gören ekip hükmen 3-0 yenik sayılır.

    5- h) Takımlar disiplin yönetmeliğince sadece saha içinde olan durumlardan sorumlu değildir. Takımlar adına sahalara gelecek taraftarlar , hakeme ,gözlemciye , rakip futbolculara karşı sözlü yada fiili rahatsız edici bir harekette bulunuyorsa , hakemler bu kişilerin desteklemeye geldiği takımın taraftarı olduğunu biliyor yada bu fikre kanaat getiriyorsa , bunun sonucunda taraftarların desteklediği takıma ihtar , puan silme , siteden ihraç gibi cezaların verilmesi söz konusudur.

    5- i) Penaltı vuruşu esnasında kaleciler yalnızca çizgi üzerinde hareket edebilir. Çizgi dışına 1 adım bile dışarı açılması söz konusu değildir. Bu kuralın ihlali durumunda penaltı atışı tekrarlanır. İhlali yapan kaleciye sarı kart verilir.
                                                                                                                                      

    5- j)Penaltı vuruşu esnasında , penaltı vuruşunu kullanacak oyuncu dışında hiçbir oyuncu ceza sahasına giremez. Eğer oyuncular ceza sahasına girer ise penaltı tekrarı yapılır. Fifa kuralları uyarınca bu kural ; Eğer gol olursa , atışı kullanan takımın oyuncusunun ihlali söz konusuysa atış tekrarı, eğer savunma oyuncusunun ihlali söz konusuysa golün geçerli sayılması ; gol olmaması durumunda , eğer atış yapan takımın oyuncusunun ihlali söz konusuysa oyun devam eder , eğer savunma yapan takımın oyuncusunun ihlali söz konusuysa atış tekrarlanır.


    6- a) www.ligmaratonuizmir.com'da diğer halı saha liglerinde olmayan bir kural geçerlidir. Halı saha boyutlarının küçük olduğu ve bu yüzden futbolu çirkinleştirmek adına yapılan bir çok oyun bozucu hareket kırmızı kart ile sonuçlandırılmamakta ve oyuncuların bu konuda büyük itirazları oluşmaktadır. Bizde bu itirazları göz önüne alarak hakemin kanaatiyle eğer bir oyuncu sahada "SON ADAM" pozisyonunda ise rakibine gole giderken arkadan , sağdan veya soldan düşürmesi veya topu eli ile kesmesi sonucu , bu oyuncu direk kırmızı kartla oyun dışında kalır.

    6- b) www.ligmaratonuizmir.com Halı Saha Liginde toplamda 4 oyuncu değişikliği yapılabilir. Oyundan çıkan oyuncu bir kez daha oyuna dahil olabilir. Oyun içerisindeki değişiklikler oyuncu değişikliği olarak değerlendirilmez, oyun içinde bir takım istediği kadar kaleciyle yer değiştirebilir. Çıkan oyuncu tekrar oyuna girebilir bu durumda takım bir her girdi çıktıda bir oyuncu değişikliği hakkını yitirir. 

    6- c) Oyuncu değişiklikleri öncelikle gözlemciye bildirilir. Gözlemcinin hakeme bildirmesi ile beraber oyun durduğu anda hakemin izni ile oyuncu değişikliği yapılır.

    7- a) www.ligmaratonuizmir.com Disiplin kurallarına göre oyun alanında disipline aykırı hareketi ile oyundan ihraç edilen , oyun alanı dışında disipline aykırı hareketlerde bulunan ( Kavga , Küfür vs ... ) takım veya oyunculara www.ligmaratonuizmir.com disiplin kurulu hakem raporu ile ceza verme yetkisine sahiptir.

    7- b) Ceza alan takımlar veya oyuncular , ceza aldıkları günden itibaren 2 gün(48 saat) içinde itirazda bulunabilirler. İtiraz dilekçelerini merkezdisiplinkurulu@ligmaratonu.com adresine göndermelidirler. Dilekçelerini 2 gün içinde yollamayan takım veya oyuncuların daha sonra bir itiraz hakkı bulunmamaktadır.

    7- c) Ceza alan bir oyuncu aldığı ceza doğrultusunda oynayamaz. Kendi takımının maç yaptığı süre içinde cezasını tamamladığı zaman oynayabilir. Oyuncunun cezası bitene kadar misafir olarak farklı takımlarda da oynayamaz. Misafir olarak başka bir takımda oynaması için öncelikle kendi takımında cezasını tamamlaması gerekir. Eğer bir oyuncu cezasını tamamlamadan misafir olarak başka bir takımda forma giyerse ;

     

    -Oyuncunun cezası katlanır

    -Bu oyuncuyu oynatan takıma puan silme 5(beş) puan ve hükmen mağlup sayılmacezaları verilir.

    -Tekrar ıyaşanması durumunda oyuncu veya takım , diskalifiye cezası alır.

     

    ÖNEMLİ DETAY,

     

     

     

    *Alınan müsabakalar maçın başlama saatine 24 saat kala iptal edildiğinde o maç hükmen 3-0 rakip lehine sonuçlanacaktır. Aynı gün alınan maçların 2 saat içinde iptal süresi vardır, bu sürenin üzerine çıkan iptallerde yine aynı şekilde rakip lehine maç hükmen tescillenir. Müsabaka saatinde sahada bulunmayan takım her ne olursa olsun ligde mücadeleye devam edebilmek için gelmediği karşılaşmanın Hakem, Saha Koordinatörü ve Sahanın giderlerini karşılamak zorundadır. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen takımlar lige devam edemez.

     

     

    *Rakip takım oyuncusuna müsabaka dışında yapılan fiili saldırı veya küfür,onuru kırıcı aşırıya kaçacak derecede) hakaret edilirse ilgili oyuncu süresiz organizasyondan men edilecektir. Maç içinde ağızda çıkan olumsuz cümleler maçın heyecanıyla olduğu kabul edilerek oyuncunun haklarını anlık öfkesiyle elinden almanın adil olmadığını düşünerek müsabaka içinde ağızdan çıkan anlık olumsuz cümleler maç cezasına çarptırılır.

     

     

    *Lig Maratonu İzmir halı saha liginin temel yapısına uygun olmadığı düşünülen Profesyonel lisansı oyunculara kısıtlama getirilmiştir.Normal sezonda her takımın 2 profesyonel lisansı oyuncu oynatması serbestliği getirilmiştir. Play-OFF’lar da hiçbir takım profesyonel oyuncu oynatamaz.

     

    Soru?

    Bir oyuncumuz geçmiş yıllarda profesyonel futbol oynamış ama profesyonel kariyerini noktalamış  bu oyuncumuz normal sezon ve play-off’da oynayabilir mi ?

     

    -Evet, oynayabilir. Faal gözüken profesyonel lisanslı oyuncuların Play-OFF’lar da oynaması yasaklanmıştır.

     

    *Alınan bir müsabakaya herhangi bir takım maçın başlama saatinde sahada olmayıp maça geç geldi. Kesinlikle bu süre kaybından organizasyon sorumlu değildir. 10 dakika gecikmeden maça geciken takıma -2 puan cezası uygulanır.Organizasyon adına kiralanan saatlerin süresi 1 saat olduğu için arkadaki saat dolu ise kaybedilen süre oynatılmaz ve sahanın zili çaldığında müsabaka sonlanır.

     

    *Sosyal medya aracılığıyla organizasyona çalışanlarına ve hakemlerineyapılan hakaret derecesindeki eleştiriler disiplin kuruluna sevkedilecek ve ilgili kişiler organizasyondan men edilecektir.

     

    *Tribünde takımın kadrosunda yer alan oyuncuya hakem disiplin cezası verebilir. İlla bir oyuncunun disiplin cezası alması için sahada bulunmasına gerek yoktur. Bu tarz eylemler gerçekleştiren oyuncunun o takımın bir parçası olduğunu tespit eden hakem ilgili kişiye sarı veya kırmızı kart vererek disiplin cezası uygulayabilir.

     

    *Oynanan karşılaşmalarda tek karar verme yetkilisi hakemdir.Verilen karar sonrası kameradan görüntü izlenmesi talep edilmesi kararı değiştirmeyecektir.Verilen penaltı, faul, köşe vuruşu ve Kale vuruşunda karar yetkisi hakemdedir. Bazı sahalarda kalede oluşan file yırtığı sonucunda topun gol olup olmadığına karar vermekte zorlanan müsabakanın hakemi dilerse video kameradan destek alabilir. Bunun dışında görüntü desteği verilmeyecektir.

     

    *Play-OFF hakkı elde eden takımların, Play Off’lar da tam takım eksiksiz formayla oynanma zorunluluğu getirilmiştir. Hem daha şık ve düzenli gözükmesi adına hem de finale kalan takımların finalde yansıtılacak görsel de daha şık ve düzenli çıkması adına forma yaptırmalarına karar kılınmıştır.

     

    *Disiplin konusunda hassasiyetini arttıran Lig Maratonu İzmir halı saha ligi, Hakem ve Rakibe saygınlığı arttırmak amaçlı marjinal bir karar daha aldı.Müsabakanın hakemine karşı yapılan fiili saldırı veya buna teşebbüse yeltenme,aynı şekilde müsabakanın hakemine karşı küfür, onur kırıcı ( aşırıya kaçan derecede) biçimde yapılan kabul edilir sınırların üzerine çıkan itirazlarda ilgili oyuncu süresiz organizasyondan men edilir.

     

    DİSİPLİN KARARLARI

    Disiplin kararları ligmaratonuizmir.com’da aşağıdaki esaslara göre alınacak ve uygulanacaktır.

     

    CEZALAR:

    1.   Bir oyuncu maç içinde çift sarıdan kırmızı kartla oyundan ihraç edilirse ve karttan sonra hakeme yoğun itiraz/hakaret vs. bulunursa bu oyuncuya en az 1 (bir) maç ceza uygulanır. Oyuncu sahayı sorunsuz terk ederse ve yaşanılan pozisyonlarda art niyet yoksa disiplin kurulu ceza vermeyebilir.

    2.      Maç sonrasında hakeme karşı olumsuz cümle kelime kullanan oyuncu 2 (iki)maç ceza alır.

    3.      Kasti olmayan sert bir müdahale sonrası oyundan ihraç edilen ya da  ihraç edilmediği halde gözlemci tarafından tespit edilip disipline sevk edilen oyuncu 2(iki) maç ceza alır.

    4.      Rakibine kasti olarak sakatlayıcı hareketten dolayı oyundan ihraç edilen ya da ihraç edilmediği halde gözlemci tarafından tespit edilip disipline sevk edilen oyuncu 3(üç) maç ceza alır.

    5.      Hakeme,gözlemciye veya rakip takım oyuncusuna hakaret, küfür ve onur kırıcı söylemlerin herhangi birisinde bulunan oyuncu 5 maç ceza alır. Bu tip hareketlerde olayın boyutuna göre disiplin yönetmeliği daha ağır ya da hafifletilmiş ceza verebilir.

    6.      Hakeme gözlemciye ve rakibe tartışma ya da itiraz gerekçesiyle fiziksel temasta bulunan oyuncu 2(iki) maç süreyle men cezası alır.

          

               7.    Maç içinde ve dışında hakem ve  gözlemcinin şahitliği ile olayların kontrol altına alınamayacak kadar büyüdüğü durumlarda. Organizasyonun esas aldığı ilk kıstas, tartışma ya da kavgada fitili ateşleyen  yani maçı provoke eden oyuncunun 16 maç cezası ya da  olayın büyüklüğüne göre süresiz ihraç almasıdır. Bu eylemleri yapan oyuncuya kaptanın engel olmaya çalışmaması durumunda aynı ceza kaptana da verilir. Rakibin provokasyona karşılık vermesi durumunda alacağı en büyük ceza provoke eden tarafın aldığı cezanın 1/4 oranını (4Maç) geçmeyecektir.

                              

    8.      Hakeme gözlemciye veya rakip oyuncuya fiili darp girişiminde başarılı olan oyuncu sırasıyla 

    .        Hakeme ve gözlemciye yapmış olduğu hareket için ömür boyu ihraç ve TC Kanunlarının ilgili maddesi gereğince kurumumuz tarafından hakem ve gözlemcinin ortak ifadeleri eşliğinde dava edilir.

    ·         Rakipoyuncuyayapmışolduğu hareket için ömür boyu men ve TC Kanunlarının ilgili maddesi gereğince hakem ve gözlemcinin şahitliği, rakip oyuncunun isteği doğrultusunda dava edilir.

    ·         Eğer takımların seyircileri bu tip girişimlerde bulunursa yukarıda belirtilen bütün eylemler bütün takımın eylemi sayılacak olup takım ligden         ihraç edilecektir.                                                                                                                    

            9.     Herhangi bir maddeden disiplin kuruluna sevk edilerek ceza alan ve bir daha ki sefer aynı maddeden disiplin kuruluna sevk edilen oyuncu ilk etapta aldığı cezanın 2 katını alır ve önceki cezasında indirim yapılmışsa o süre de yeni cezasına eklenir.

                                                                                                                            


    10. Disiplin kurulundan cezanın onaylandığı durumlarda takım kaptanının ya da muhatap oyuncunun itirazı sonrası Merkez Disiplin Kurulu gerekçeyi haklı bulursa cezada indirime ya da cezanın en fazla % 50'sinin para cezasına çevrilmesine karar verebilir.  Süresiz ihraç alan bir oyuncunun cezası ekstrem durumlarda (Rakibin ağır tahriki. Hakemin Gözlemci ile hemfikir olmadığı bariz hatalı kararları vs.) 15 maç sayısının altında bir sayıya çevrilemez. Süresiz ihraçtan maç sayısına çevrilen oyuncunun cezası tekrar para cezasına çevrilemez.

     

    -Oyun içinde kaleciye geri pas uygulaması aktiftir ve kalecinin kendi takım arkadaşından gelen pası eliyle tutması , rakip takıma en direk serbest vuruş kazandırır.

     

    -Kazanılan serbest vuruş direk kaleye gönderilemez. Takım arkadaşının topa dokunması ya da pas yapılması halinde atılacak gol geçerli sayılır. Bunun dışında gol atılırsa hakem golü iptal eder ve topu rakip takım adına serbest vuruş olarak geri verir.

    -Oyun içinde top , halı saha kenarlarında bulunan demirlere veya tavanda bulunan bir nesneye çarpıp yön değiştirmesi durumunda , oyun kesinlikle durdurulmaz ve topun aldığı yön ile beraber oyun aynı şekilde devam eder.  


    Yenilenen futbol kuralları ile birlikte halı sahanın çevresel faktörlerine aykırı olmayan futbol kuralları organizasyonda aktif olacaktır.
Yukarı